آمار سایت

بازدیدکنندگان : 7334303
ما 58 مهمان آنلاین داریم
حال و هوای مهران در روزهای اشغال /بايد نقش بي بديل مردم ایلام در ايام جنگ تحميلي باز خواني شود چاپ فرستادن به ایمیل
خبر
شنبه, 16 تیر 1397 ساعت 04:29
  غرب آنلاین - سید محمد حائری فرماندار مهران در زمان جنگ تحمیلی / تاريخ ايران بايد در اين دوران تبيين كننده ايثارگري جوانمردي و رشادت مردم استان ايلام باشد. بجاي تعارفات و تعريفات كليشه اي بايد مسئولين در اين رابطه اقدام نمايند. جنگ تحميلي محروميت استان را مضاعف نموده است و در مقايسه با ساير استانهای برخودار و براي رسيدن به تعادل و توازن منطقي و شتاب مناسب جهت رفع محروميت ها تشكيل سازمان عمران استان ايلام از طريق لايحه دولت و يا طرح نمايندگان مجلس پيشنهاد مي شود و نمايندگان استان فارغ از هرگونه گرايش بايد اين مهم را در دستور پيگيري قرار دهند./ ثبت 10 تیرماه سالروز  آزاد سازی مهران در تقویم ملی خواسته بحق مردم ایلام است.


غرب آنلاین / سید محمد حائری فرماندار مهران در زمان جنگ تحمیلی و نماینده اسبق ایلام در مجلس شورای اسلامی
استان ايلام با قوميت ها و طوايف متكثر، از ديرباز با اتحاد و جانفشاني، هميشه مدافع مرزهاي كشور بوده است، علاوه بر افتخارات دوران دفاع مقدس، مقابله تاريخي آنان در برابرتجاوزات عساكر عثماني، به عنوان يك سند ملي در تاريخ اين سرزمين همواره مي درخشد. متاسفانه نسبت به اين موضوع مهم تاريخي، در سطح ملي توجه نشده است. تاريخ پژوهان و دانشگاه¬هاي استان و صدا سيماي ايلام بايد در تبيين اين مسئله همت گمارند.
در آغازين روزهاي فروردين سال 1359 كه از پيروزي انقلاب اندك گذشته بود، استكبار جهاني با تحريك و تجهيز رژيم بعثي، هرازگاهي با تجاوزات متناوب به مرزها، حملات ايزايي و خمپاره اندازي به مهران را قبل از شروع جنگ تحميلي آغاز کرده بود، عده اي از مردم صبور و مقام مهران به شهادت رسيدند از جمله شهداي آن زمان، شهيد امير نريماني پست چي جسور و دلسوز اداره پست مهران وشهيد مبارز خليف كريمي نيا از ايل شوهان را ميتوان نام برد.
با شروع جنگ تحميلي در شهريور 1359 شهر مهران به اشغال ارتش متجاوز بعثي درآمد، و مردم استان با امكانات اوليه به دفاع پرداختند. در مرزهاي شهرستان مهران مردم مهران و دلاوران ايل شوهان و ايل ملكشاهي همراه با دلاوران ساير مناطق استان در مقابل نيروهاي بعثي جانانه ايستادند. ارتفاعات كولك، چنگوله، زي معارف، گردل، و كنجانچم و ديگر مناطق شاهد حضور پرشورجوانان برومند استان بود.
بايد نقش بي بديل مردم ایلام در  ايام  جنگ تحميلي باز خواني شود. بايد اذعان داشت كه محروميت استان ايلام فقط در موضوع زير ساخت ها و مسائل عمراني و رفاهي و يا رشد 12 درصدي نرخ بيكاري در استان و معيشت نامطلوب مردم اين ديار نيست بلكه شاهد هستيم كه محروميت در رابطه با دفاع جانانه به ويژه انعكاس نامطلوب آن تسري يافته و علي رغم جانفشاني و آواره گي و هزاران گرفتاري ديگر و تقديم شهيدان بزرگي مانند عدنان سابوته، شهيد ياسين جعفري (رئيس بسيجي كميته امداد امام ره ) شهيد مرتضي ساده ميري، شهيد علي غيوري زاده، شهداي چناري ، معلم شهيد حسين ملكشاهي، معلم شهيد علي محمد جمالديني ، شهيد موسوي ، شهيد حسين مهردادي ، شهيد پرويز نوروزي، شهيد علي حياتي، شهيد روح اله شنبه اي ، شهيد ملكشاهي، شهيد رحيمي، .... وساير شهداي گرانقدر كه هركدام از آنان در مراتب تقوا، جهاد و شهادت و جنگ بايد به عنوان چهره هاي ملي مورد تمجيد واقع شوند ولي متاسفانه  حق مطلب ادا نگرديده است.
عين سماوات و عدالت است كه اگر شهيدان مذكور و ساير شهداي استان و نيز جانبازان و رزمندگان مقاوم في المثل سيد ماشاله موسوي، سيد حبيب موسوي مقدم، دوستعلي آذوق، حسن علي پنجستوني، درويش عبدالهي و... به همراه نقش آفرين علماي بزرگي چون مرحوم آيت اله حيدري ، مرحوم آيت اله مرواريد، آيت اله محمدي امام جمعه ايلام، مرحوم شيخ عباس سلطاني،  مرحوم شيخ محمد تعميركاري و مرحوم شيخ حجت لطفي در سطح ملي مطرح و مورد تكريم قرار گيرند و اين يك مطالبه عمومي است.
تاريخ ايران بايد در اين دوران تبيين كننده ايثارگري جوانمردي و رشادت مردم استان ايلام باشد. بجاي تعارفات و تعريفات كليشه اي بايد مسئولين در اين رابطه اقدام نمايند. جنگ تحميلي محروميت استان را مضاعف نموده است و در مقايسه با ساير استانهای برخودار و براي رسيدن به تعادل و توازن منطقي و شتاب مناسب جهت رفع محروميت ها تشكيل سازمان عمران استان ايلام از طريق لايحه دولت و يا طرح نمايندگان مجلس پيشنهاد مي شود و نمايندگان استان فارغ از هرگونه گرايش بايد اين مهم را در دستور پيگيري قرار دهند. با تشكيل سازمان عمران استان ايلام مي توان از بودجه ملي علاوه بر بودجه سنواتي استان استفاده كرد و حتي رديف بودجه سنواتي براي اين منظور به تصويب رساند.
تصويب 10 تير به عنوان سالروز آزاد سازي مهران از سوي شوراي فرهنگي عمومي و درج در تقويم ملي نيز يكي از خواسته هاي برحق مردم استان ايلام است.
شهدای استان هر کدام در صحنه نبرد جانانه ایستادگی می کردند شهید غیدان ملکشاهی به همراه رزمندگان ایل ملکشاهی در ارتفاعات ذیل، معارف و گردل و دشت محسن آباد انصافاً مردانه و شجاعانه ایستادگی کردند.
شهید عدنان سابوته نیز به همراه رزمندگان ایل شوهان و سادات در دفاع از مرزها دلاورانه ایستادند.
خاطره ای از شهید سابوته  عرض می کنم: در شورای تامین استان و مهران تصویب شد که پاسگاه مرزی چنگوله مجدداً مکان یابی و استقرار یابد به همین منظور در اوائل فروردین سال 1361 به اتفاق شهید سرهنگ ناظری (فرمانده هنگ ژاندارمری استان) و برادر کریمی معاون فرمانداری و آقای رحمت کرمی که هدایت ماشین را بر عهده داشتند و چند نیروی مسلح به منطقه عمومی چنگوله وارد و تازه آفتاب طلوع کرده بود که از دور متوجه شدیم یک نفر از سمت مرز بطرف ما می آید به نیروهای مسلح آماده باش داده که با نزدیک شدن متوجه شدیم که رزمنده ی عزیز شهید عدنان سابوته است با پای پیاده رفته بود برای شناسایی و عملیات ایزایی مانند ایشان رزمندگان استان ایلام نقش اساسی ایفا نمودند.
بحث مهاجرت مردم مهران و استقرار آنان در مناطق مختلف استان و رتق و فتق مسائل مهاجرت و استقرار آنان خود حدیث مفصلی است که مجال دیگر را می طلبد.
شرايط كشور حساس است بايد بستر حضور مشاركت تمام مردم ، گروه¬هاي سياسي  وانديشه هاي مختلف فراهم گردد.

سيد محمد حائري
نماينده اسبق استان در مجلس و فرماندار مهران در دوران دفاع مقدس

 

آخرین بروز رسانی در شنبه, 16 تیر 1397 ساعت 04:31
 

نظرات  

 
+1 #1 غلامرضا از مهران 16 تیر 1397 ساعت 11:29
با تشکر از شما و حاج آقا حائری عزیز،
واقعا در موضوع جنگ و سالهای دفاع مقدس به مردم مهران و ایلام خیلی کم لطفی شده و این پیشنهاد جناب حاج آقا حائری عزیز مبنی بر تعیین ده تیر ماه به عنوان سالروز آزاد سازی مهران در تقویم ملی کشورمان می تواند کمک کند به رفع این تبعیض های چندین ساله!
نقل قول
 

افزودن نظر

کد امنیتی
تصویر جدید

JSG_SUPPORT