آمار سایت

بازدیدکنندگان : 6876495
ما 91 مهمان آنلاین داریم
واکاوی فتنه 88/ احمدی نژاد درحال مدیریت یک فتنه ثانی است و تحلیل غلطی ازمحبوبیت خود در بین مردم دارد چاپ فرستادن به ایمیل
خبر
جمعه, 08 دی 1396 ساعت 17:28
۹ دی را هیچ گروهی نمی تواند مصادره کند این روز متعلق به مردم و انقلاب است و طبعا و بدون شک نگاه راهبردی رهبر انقلاب و خردورزی ایشان در شکست پاد گفتمان انقلاب و بازآفرینی دوباره اعتماد مردم به نظام جمهوری اسلامی نقش اساسی ایفا نمود.باید سعی شود وجه مردمی این روز توسط گروه های سیاسی خدشه دار نشود و این روز به ابزاری برای تصفیه حساب های گروه های سیاسی تبدیل نشود.

در آستانه حماسه 9 دی گفتگویی با دکتر سارا فلاحی استاد دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلام و تحلیلگر مسائل سیاسی و اجتماعی  انجام داده ایم که در این گفتگو این استاد دانشگاه به سئوالات غرب آنلاین با محوریت عوامل شکل دهنده فتنه 88، مدیریت خردمندانه مقام معظم رهبری و حماسه 9 دی ، نقش جریانات سیاسی در ایجاد این فتنه ، تحلیل رفتار رئیس جمهور سابق در جریان فته 88 و رفتارهای کنونی ایشان و ... پاسخ داده می شود.

غرب آنلاین:با توجه به فرا رسیدن روز ۹ دی لطفا نظر خود را در مورد حوادث سال ۸۸ بفرمایید؟

دکتر سارا فلاحی: انقلاب اسلامی بحران های زیادی از سر گذرانده است که به نظر من یکی از مهم ترین این بحران ها در سال ۸۸ اتفاق افتاد. چون در این بحران نیروهایی در دو سوی معرکه قرار گرفته بودند از درون انقلاب بودند هر دو دم از امام و انقلاب می زدند و هر دو شعارهای انقلابی سر می دادند. مرزها سیال و مبهم شده بود و نکته قابل توجه این بود که برای اولین بار در داخل ایران دامنه تقابل به میان نیروهای درون نظام کشیده شده بود. این فرصتی بود که اغیار و مخالفین انقلاب سه دهه منتظر آن بودند بنابراین اختلاف در داخل که ایجاد شد آن ها فرصت پیدا کردند که در خارج و در راستای اضمحلال انقلاب و نظام جمهوری اسلامی بین تمام مخالفین اجماع ایجادکنند و در یک مغازله سیاسی آمریکا، اروپا، صهیونیسم و مرتجعین عرب علیه جمهوری اسلامی به یک جنگ تمام عیار دست زدند تا جایی که اوباما و بسیاری از رهبران غربی بعدها اعتراف کردند که ما فکر کردیم در سال ۸۸ جمهوری اسلامی به آخر کار خود رسیده است.

غرب آنلاین:فکر می کنید چه عواملی باعث شد که این حادثه ایجاد شود؟

دکتر سارا فلاحی: ببینید عوامل بسیاری نقش داشتند اما دلیل ظاهری آن، اعتراض یک طرف انتخابات به نتیجه انتخابات بود که در ادامه به یک بحران عظیم امنیتی و سیاسی تبدیل شد.در این میان اشتباه برخی از خواص و تحلیل های غلط از اوضاع از یک طرف و نقش اپوزسیون و استفاده وسیع آنها از شبکه های نوظهور اجتماعی و رسانه های جمعی باعث شد تا فضا به شدت آلوده شود و مدیریت بحران تا حدودی از دست متولیان امنیت خارج شود. نکته قابل توجه این است که تا یک مرحله ای بحث اعتراض به نتیجه انتخابات مطرح بود ولی از یک جایی به بعد دیگه بحث نابودی نظام و توهین به مقدسات مردم مطرح بود که اینجا بود که برخی دانسته یا ندانسته در زمین دشمن بازی کردند و اجازه ندادند که مسئله از مجاری قانونی پیگیری شود.ا ینجا دیگه مسیر برای منافقین، سلطنت طلب ها و سایر گروه های اپوزسیون و ضد انقلاب که در خارج بودند فراهم شد و اون ها تمام تلاش خود را به کار بردند تا دامنه بحران گسترش پیدا کند.

غرب آنلاین:به این ترتیب و با توجه به ابعاد وسیع این بحران، چگونه این چالش بزرگ مدیریت شد ؟

دکتر سارا فلاحی: قطعا ظرفیت بالای نظام در پردازش داده های جدید و چالش برانگیز، رهبری حکیمانه رهبر معظم انقلاب و بصیرت مردم باعث شد تا این طوفان سهمگین از سر انقلاب بگذرد. بسیاری از افرادی که در آغاز به عنوان معترض به حادثه ورود کرده بودند در ادامه چون متوجه شدند دشمن به دنبال بهره برداری است و می خواهد ایران را به سمت آشوب ببرد جدا شدند و در ۹ دی به بقیه مردم پیوستند.

غرب آنلاین:هشت سال از آن واقعه تلخ می گذرد از آن سال تا امروز انقلاب حوادث مختلف دیگری از سر گذرانده است اگر از شما بپرسند دو جریان سیاسی اصلاح طلب و اصول گرا در این حادثه و حوادث مشابه چه نقشی دارند چه می گویید؟

دکتر سارا فلاحی: ببینید من بارها گفته ام و مجددا تکرار می کنم اصلاح طلبی و اصولگرایی دو خرده گفتمان ذیل گفتمان انقلاب اسلامی هستند و طبعا مردمی که به این دو طیف فکری متعلق هستند تابع و حافظ گفتمان انقلاب اسلامی هستند و در ۹ دی از هر دو طیف آمده بودند و با آرمان های امام و رهبر انقلاب بیعت دوباره نمودند اما نکته مهم این است که هر دو جریان و رهبرانشان تا زمانی که ذیل گفتمان انقلاب اسلامی بازی سیاسی خود را انجام دهند مقبولیت عمومی دارند و به محض تخطی از اصول و آرمان های انقلاب، در مقابل مردم و انقلاب قرار می گیرند و همین تخطی باعث شد تا از دل اصلاح طلبی فتنه متولد شود و از دل اصولگرایی انحراف پای در عرصه وجود بگذارد و مطمئنا امتزاج نامیمون این دو جریان ضد مردمی، حامل پیامدهای بسیار منفی برای کشور ما خواهد بود.

در واقع هم جریان فتنه و هم جریان انحرافی حامل مولفه های مشترکی از قبیل خودمحوری، نفسانیت، جهالت، قدرت طلبی و ...هستند. بنابراین هر دو هم برای دو جریان اصلاح طلبی و اصولگرایی و هم برای گفتمان انقلاب اسلامی آسیب هستند و باید دو جریان مقبول سیاسی جامعه از این دو جریان انحرافی اعلام برائت کنند کما این که این روزها بسیاری از افراد از دو طیف سیاسی هستند که نسبت به جریان فتنه و جریان انحرافی موضع گیری می کنند.

می شود گفت هم در فتنه 88 هم در سایر بحران ها  حق با کی بود! پاسخ این سوال ساده، اما محکم است که در آن حادثه تلخ و در تمام حوادث تلخ دیگری که انقلاب از سرگذرانده، قطعا حق با انقلاب بوده؛ انقلابی که همه آنانی که در دو سوی معرکه ۸۸ ایستاده بودند مدیون آن هستند. طبعا همیشه حق با مردمی بوده و هست که برای بازگرداندن آرامش به کشورشان و به ندای رهبر خویش به میدان آمده بودند و باز خواهند آمد.

غرب آنلاین:برخی معتقدند در فتنه ۸۸ برخی رفتارهای رییس جمهور سابق و مرد مجازی این روزهای شبکه های اجتماعی نیز در بحرانی کردن اوضاع موثر بوده نظر شما در این مورد چیه؟

دکتر سارا فلاحی: ببینید عمق فاجعه ۸۸ در همین جا بود که همان طوری که خدمت شما عرض کردم تا یک جایی بحث اعتراض یک طرف به نتیجه انتخابات بود و از یک جایی به بعد بازی دشمن و بازی کردن برخی از افراد دو طرف قائله در زمین دشمن بود. حالا این بازی آگاهانه یا ناآگاهانه بود و یا وزن های متفاوتی باید برای خطاهای دو طرف قائل شد بحث دیگری است اما این مهم قابل کتمان نیست و به لحاظ جامعه شناختی و روان شناختی باید به این مسئله توجه داشت که در شرایط بحران، کوچکترین خطا و اشتباه می تواند دامنه بحران را وسیع کند چون جامعه ملتهب است. قطعا امروز وقتی فارغ از مسائل سیاسی و از منظری واقع بینانه به سال ۸۸ بر می گردیم متوجه می شویم که عقلانیت یا به قول رهبر انقلاب، انقلابی گری بر رفتار سیاسی برخی از رهبران دو طرف حاکم نبود.اردوکشی های خیابانی دو طرف در تشدید بحران نقش داشت.سخنرانی هایی که توسط دو طرف انجام شد مهم بود. چون شما از رییس جمهور سابق و نقش ایشان در تشدید فتنه سوال کردید باید عرض کنم اردو کشی های متقابل ایشان و اون سخنرانی که از خس و خاشاک صحبت کردند و رسانه ها آن را در سطح وسیعی بازتاب دادند و نتیجه آن تحریک افکار عمومی بود در تشدید التهابات بسیار نقش داشت.به عبارت دیگر می توان گفت کنش ها و واکنش های دو طرف در تشدید این بحران موثر بود.به نظر من باید بارها و بارها حوادث سال ۸۸ بازخوانی شود و تمام عوامل ایجاد،تقویت و مدیریت این بحران به شکل منطقی واکاوی شوند تا در آینده شاهد چنین واقعه تلخی نباشیم.

غرب آنلاین: رفتارهای این روزهای رییس جمهور سابق را چگونه تحلیل می کنید؟

همین الان هم به قول شما مرد مجازی این روزها در حال خطاهای مکرر سیاسی است و به نظر من ایشان در حال مدیریت یک فتنه ثانی است و با برآوردهای غلط از محبوبیت خودش و حمایت مردم از یک طرف در حال ریختن آب به آسیاب دشمن است و از طرف دیگر در حال یک انتحار سیاسی است.اگر در فتنه سال ۸۸ معتقدیم برخی از خواص از ریل انقلاب منحرف شدند و تابع امر ولایت نبودند ایشان خیلی وقت است از این ریل منحرف شده است و با انقلابی نمایی علیه انقلاب موضع گرفته است و این خطاهای سیاسی و عبورهای بی مهابایش از انقلاب و رهبری انقلاب حتی در برخی از رفتارهای سیاسی اش در دوران ریاست جمهوریش نیز مشهود بود.به نظر من تمام دستگاه های ما قابل نقد هستند و باید برای بالابردن کارآمدی، خودشان را بازسازی کنند اما اگر هدف از نقد تخریب و خودنمایی باشد و خود منتقد وقتی در قدرت بوده در برابر این کاستی ها یا سکوت کرده باشد یا همراه شده باشد بعد از قدرت خیلی مردم با نقادی های او همراه نمی شوند. مسئولین ما نباید از تریبون ها به نقد هم بپردازند بلکه اگر واقعا هدفشان اصلاح امور هست و واقعا دلسوز مردم و انقلاب هستند باید در جلسات واقعی و در جوی غیر ملتهب به این مهم بپردازند تا نتیجه بخش باشد.چون ما قبلا این کنش ها و واکنش های تریبونی مسئولین را دیده ایم که به به جز وسیع کردن دامنه التهاب جامعه نقش موثری نداشته است.

غرب آنلاین:اگر بخواهید به عنوان کلام آخر ۹ دی را تعریف کنید چه می گویید؟

دکتر سارا فلاحی:۹ دی را هیچ گروهی نمی تواند مصادره کند این روز متعلق به مردم و انقلاب است و طبعا و بدون شک نگاه راهبردی رهبر انقلاب و خردورزی ایشان در شکست پاد گفتمان انقلاب و بازآفرینی دوباره اعتماد مردم به نظام جمهوری اسلامی نقش اساسی ایفا نمود.باید سعی شود وجه مردمی این روز توسط گروه های سیاسی خدشه دار نشود و این روز به ابزاری برای تصفیه حساب های گروه های سیاسی تبدیل نشود.

 

آخرین بروز رسانی در جمعه, 08 دی 1396 ساعت 17:44
 

افزودن نظر

کد امنیتی
تصویر جدید

JSG_SUPPORT