آمار سایت

بازدیدکنندگان : 6876398
ما 74 مهمان آنلاین داریم
ایلام در بن بست بودجه ای دولت تدبیر چاپ فرستادن به ایمیل
خبر
سه شنبه, 21 آذر 1396 ساعت 10:47
جبار صفربیگی / در این میان سهم استان ایلام نیز با رقم 10960272 هزارمیلیون ریال، جایگاه هفتم البته از آخر! این تقسیم بندی و در میان استانهای کم برخوردار از بودجه است و این نشان دهنده ی جایگاه نامطلوب استان در اختصاص اعتبارات به این منطقه است.درآمدهای استانی ایلام برای سال 97، 2102985 هزار میلیون ریال در نظر گرفته شده که نسبت به درآمد استانی سال 96 تفاوت چندانی نداشته است.

سرانجام بودجه 11 میلیون و 949 هزار میلیارد ریالی سال 1397 هم تقدیم مجلس شد تا بر اساس لایحه بودجه، سهم هر استان از بودجه ی سال آینده مشخص شود و با آمار و ارقام بتوان تا حدودی چشم انداز حرکت یا عدم حرکت به سمت توسعه ی هر استان را ترسیم کرد.
در بودجه ی سال آینده، استانهای تهران،خراسان رضوی،فارس،خووزستان و مازندران بیشترین سهم و خراسان جنوبی، خراسان شمالی و قزوین و سمنان، کمترین سهم را به خود اختصاص داده اند.
در این میان سهم استان ایلام نیز با رقم 10960272 هزارمیلیون ریال، جایگاه هفتم البته از آخر! این تقسیم بندی و در میان استانهای کم برخوردار از بودجه است و این نشان دهنده ی جایگاه نامطلوب استان در اختصاص اعتبارات به این منطقه است.درآمدهای استانی ایلام برای سال 97، 2102985 هزار میلیون ریال در نظر گرفته شده که نسبت به درآمد استانی سال 96 تفاوت چندانی نداشته است.
بودجه ی عمرانی که نقش کلیدی در توسعه و پیشرفت هر استان دارد و از محل تملک دارایی های سرمایه ای تعیین میشود نیز برای استان ایلام در بودجه ی 97، بالغ بر 2387000 هزار میلیون ریال در نظر گرفته شده که به نظر می رسد نسبت به بودجه ی 96 سهم استان اندکی افزایش یافته است.
آمار و ارقام اگرچه بزرگ به نظر می رسند، اما برای استانی که 4 درصد ذخایر نفت و 11 درصد ذخایر گاز کشور را دراختیار دارد بسیار ناچیز است و این کمبود وقتی بیشتر احساس می شود که سهم بودجه ی ایلام را با استانهای همجوار همچون خوزستان با رقم 50959107 و کرمانشاه 20580500 هزار میلیون ریالی مقایسه کنیم، و همین مقایسه نشان از کم توجهی دائم دولت تدبیر و امید به استان ایلام است.
از سهم استان که بگذریم نگاهی به رقم 23 هزار میلیارد تومانی که دولت قصد دارد در قالب قانون هدفمندی یارانه ها بین جامعه هدف توزیع کند، و مقایسه این رقم با مقدار ان در بودجه ی سال گذشته، حکایت از کاهش قابل توجه بودجه ی یارانه ها دارد و بدین معناست که تعداد زیادی از مردم سال آینده از دریافت یارانه محروم خواهند شد و درنتیجه سفره مردم کوچک ترخواهند شد.
حال باید دید آیا نمایندگان استان در مجلس می توانند سهم اعتبارات استانی را در مرحله تصویب افزایش دهند یا همچنان ایلام در میان استانهای کمتر برخوردار از بودجه سال آینده باقی خواهد ماند.

 

افزودن نظر

کد امنیتی
تصویر جدید

JSG_SUPPORT