آمار سایت

بازدیدکنندگان : 6699188
ما 76 مهمان آنلاین داریم
آقای استاندار در انتصابات؛مدیر همدرد آری دلال سیاسی نه... چاپ فرستادن به ایمیل
خبر
سه شنبه, 14 آذر 1396 ساعت 19:50
جبار صفربیگی/انتظار مردم ایلام در دوره دولت یازدهم این بود که بیش از این شاهد تغییرات جدی و اساسی در مدیریت سیاسی و اجتماعی در استان باشند؛ اما متأسفانه در بخش مدیریت استان چنین نشد و بسیاری از مدیران ضعیف ادوار گذشته در استان همدلی و همراهی لازم با دولت اعتدال را نداشتند، همچنان در مناصب کلیدی خود حتی در درون استانداری باقی ماندند! بسیاری از نخبگان و فعالان سیاسی اجتماعی استان مورد بی‌مهری و بی‌توجهی قرار گرفتند و فعالیت و نشاط سیاسی در استان به رکود و سردی گرایید!                   

آقای سلیمانی عزیز!

سرانجام پس از گمانه‌زنی‌های مختلف و انتظاری نسبتاً طولانی، پس از حضور چهارساله مهندس مروارید، جنابعالی را به‌عنوان استاندار جدید ایلام از سوی دولت محترم معرفی و منصوب نمودند.
ایلامی‌ها مشخصاً ضمن تشکر از برخی از خدمات و اقدامات مؤثر استاندار قبل هم‌اکنون این تغییر مدیریت کلان استان را به فال نیک می‌گیرند و برای موفقیت شما در این عرصه‌ی جدید آرزوی موفقیت می‌کنند.
اما شاید برای هرکس این پرسش وجود داشته باشد که آیا یک جابجایی و تغییر یک مدیر می‌تواند لزوماً به معنای تغییر و تحول مطلوب در وضعیت یک حوزه‌ی مدیریتی باشد؟ اگر گذشته چراغ راه آینده است، چگونه می‌توان از گذشته برای ترسیم مسیر آینده و سیر تحول آن بهره گرفت؟ آیا در مدیریت جدید بعضاً باز هم شاهد انفعال و تداوم پاره‌ای از روند و رویکردهای گذشته خواهیم بود؟ آیا با توجه به انباشت مطالبات، نقشه راه جدیدی برای توسعه و تحول استان ایلام ترسیم خواهد شد، یا اینکه چون سابق عمل خواهد شد.
استان ایلام با داشتن بسیاری از مواهب طبیعی و قابلیت‌های اقتصادی که می‌توانست نقش تعین کننده‌ای در توسعه و پیشرفت کشور ایفاء کند، متأسفانه در طول چهار دهه‌ی گذشته پس از انقلاب اسلامی، هنوز نتوانسته به جایگاه رفیع و درخور و متناسب بااستعدادها و ظرفیت‌های بالفعل و بالقوه‌ی خود دست یابد! دلایل این جاماندگی یا عقب‌افتادگی در فرآیند توسعه‌ی کشور را می‌توان در موارد عدیده‌ای بازجست که مهم‌ترین آن ضعف یا قصور برخی مدیران پیشین در روش‌های مدیریتی، بی‌برنامگی، نداشتن راهبردها و برنامه‌های قوی و روشن، عدم انطباق فعالیت‌ها با سند چشم‌انداز و برنامه‌های توسعه کشور و سیاست‌های اقتصادی و فرهنگی و عمرانی است.

آقای دکتر!
شما پیش از این استانداری چهارمحال و بختیاری را به مدت چهار سال در کارنامه‌ی مدیریتی خوددارید. فارغ از اینکه این دو اقلیم نزدیک به هم از جهت هویت فرهنگی، شرایط، دغدغه‌ها، ویژگی‌های اقتصادی و اقلیمی و غیره تفاوت‌هایی دارند، ان شاءا... رویکردها و برنامه‌های مناسب و کارآمدی برای ایجاد تغییر و تحول در وضعیت اقتصادی، سیاسی اجتماعی و فرهنگی ارائه خواهید کرد، هر چند این تغییر مستلزم تلاش حداکثری همه‌ی دست‌اندرکاران و مسئولان همه‌ی سازمان‌ها و نهادهای استان است؛ امید آن می‌رود مدیریت شما منجر به ایجاد یک همگرایی و تشریک‌مساعی همگان برای ایجاد تحولی اساسی و سازنده در ابعاد مختلف گردد.

آقای استاندار!
امروز مردم ایلام جنابعالی را نماد و نماینده‌ی دولت اعتدال و بر مشی تدبیر و امید می‌بینند. آنان تحقق وعده‌های دولت تدبیر و امید در استان را در گرو مساعی و تلاش و عملکرد شما می‌دانند. شاید بسیاری که همچنان برای چهار سال دیگر به دولت دکتر روحانی اعتماد کردند، امیدوارند انتخاب استانداری جدید برآمده از این دولت بتواند منجر به افزایش اعتماد و رضایت عمومی و پایان دادن به نارضایتی‌ها و انتقادها شود!

آقای سلیمانی!
انتظار مردم ایلام در دوره دولت یازدهم این بود که بیش از این شاهد تغییرات جدی و اساسی در مدیریت سیاسی و اجتماعی در استان باشند؛ اما متأسفانه در بخش مدیریت استان چنین نشد و بسیاری از مدیران ضعیف ادوار گذشته در استان همدلی و همراهی لازم با دولت اعتدال را نداشتند، همچنان در مناصب کلیدی خود حتی در درون استانداری باقی ماندند! بسیاری از نخبگان و فعالان سیاسی اجتماعی استان مورد بی‌مهری و بی‌توجهی قرار گرفتند و فعالیت و نشاط سیاسی در استان به رکود و سردی گرایید!                     

جناب استاندار!
رئیس‌جمهور محترم طی سخنانی در جلسه انتخاب استانداران، استانداران را بنابر وظیفه خطیر آنان در جای‌جای کشور نماینده ارشد دولت دانستند که وظیفه باروری استعدادها و پتانسیل‌های خاص هر استان بر عهده آنان است. این وظیفه با توجه به اهمیت و نقش هر استان و نیز ویژگی‌های متفاوت هر استان در راستای توسعه متوازن بسیار حائز اهمیت است. مضاف بر اینکه عملکرد استانداری، آیینه تمام نمای دولت در هر استان است و شهروندان دولت را در او می‌بینند.
رعایت حقوق اقوام و مذاهب و پراهمیت دانستن حق شهروندی آنان، رعایت حرمت کرامت انسانی، تقویت فضای امن و تلاش برای بده بستان‌های فرهنگی و سیاسی و ایجاد تعامل بین نحله‌های فکری و گروه‌ها و جناح‌های سیاسی، جذب سرمایه و تولید و اشتغال متناسب با ظرفیت‌های اقتصادی گوناگون در هر استان، بهره‌گیری از تجارب و دانش متخصصان بومی هر استان، استفاده صحیح و ایجاد و رعایت عدالت در شایسته‌سالاری در استفاده از نیروهای جوان و بانوان تحصیل‌کرده و شایسته ...
متأسفانه در طول چهار سال گذشته، اکثر مقامات عالی استانداری و برخی از مدیران میانی در سطح شهرها و بخش‌های استان با سوءاستفاده از موقعیت به بایکوت کردن نیروهای نخبه و با استعداد و خوش‌فکر در اتاق خود خزیدند و خود را ملزم به پاسخگویی به انتقادات و پرسش‌ها ندیدند!
هیچ گزارش مستندی از این حضرات نااهل به جامعه داده نشد، ایلامی‌ها هنوز نمی‌دانند که در فرآیند رشد و توسعه، اکنون در کدام مرحله قرارگرفته‌اند و اولویت‌های آنان کدام است؟ یا محور اصلی توسعه استان چیست؟! کسی نمی‌داند که آیا تصمیم‌گیری‌ها و برنامه‌های سیاسی و اجتماعی و عمرانی و اقتصادی و توسعه منابع و امنیتی در استان، منطبق با رویکردها و مشی دولت اعتدالی بوده است یا خیر؟
کسی پاسخ نمی‌دهد که چرا تاکنون برای ارتقای فضای سیاسی استان، (جز جذب شماری معدود) از جذب مشارکت حداکثری نخبگان و فعالان سیاسی و رسانه‌ها و بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و نظرات راهبردی ظرفیت‌های علمی و سیاسی استان اقدامی صورت نگرفته است؟

آقای استاندار!
متأسفانه امروز استان ایلام، علی‌رغم برخورداری از بسیاری مواهب طبیعی و اقلیمی و انسانی؛ باز در سطوحی قابل‌توجه از فقر، اعتیاد، بیکاری، مهاجرت روستاییان به شهرها، مهاجرت نیروهای تحصیل‌کرده و جویای کار به نقاط دیگر کشور، آمار طلاق و کاهش ازدواج، آمار جرائم و بزه‌ها، میزان افسردگی، خودکشی‌ها، وضعیت نابسامان ساخت‌وسازها و تخریب منابع طبیعی، محجوریت و انزوای نخبگان و شخصیت‌های ذی‌نفوذ مذهبی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی استان و ده‌ها پدیده و مشکلات آسیب‌زای دیگر رنج می‌برد!


مدیران ضعیف و ناکارآمد و بی تعهد به دولت تا چه وقت شناسایی و برکنار خواهند شد؟
نماینده عالی دولت در ایلام!
با شفافیت و صداقت و همدلی و دلسوزی اعلام می‌کنیم که استان ایلام بیماری است که نیاز به یک درمان و جراحی اساسی دارد! انتظار همگان این است که استان باید به جایگاه بایسته و شایسته‌ی خود ارتقا یابد و به رکود و نابسامانی‌ها در بسیاری زمینه‌ها پایان داده شود.

آقای استاندار!
ایلامی‌ها چشم‌به‌راه ظهور تغییرات و تحولاتی جدی در فرآیند رشد و توسعه‌ی استان خود هستند. بدیهی است که به تأخیر افتادن این تغییر و تحولات حتی به مدتی اندک می‌تواند آثار و عواقب سوء و جبران‌ناپذیری را در پی داشته باشد. تحقق مطالبات و انتظارات مردم استان نیازمند عزم قاطع و جدّی و بی‌تعارف شما با این جاخوش کنندگان در مناصب حساس استان است. در این مسیر همه‌ی دلسوزان و علاقه‌مندان عزت و اقتدار ایران اسلامی، أعمّ از فعالان سیاسی اجتماعی، نخبگان، فرهنگیان، اهالی قلم و رسانه و آحاد مردم به‌ویژه جوانان استان همراه و همگام با شما خواهند بود.
«فإذا عزمت فتوکل علی ا... ».

 

افزودن نظر

کد امنیتی
تصویر جدید

JSG_SUPPORT