آمار سایت

بازدیدکنندگان : 7334321
ما 79 مهمان آنلاین داریم
ضرورت توجه به داعش در افغانستان چاپ فرستادن به ایمیل
مقالات
شنبه, 04 آذر 1396 ساعت 09:37
  نصرت اله حیدری*


با شکست داعش در عراق وسوریه،رسما به حکومت خلافت اسلامی در شامات پایان داده شد.
مقام معظم رهبری در پاسخ به نامه سردار حاج قاسم سلیمانی ضمن تشکر،یک توصیه جدی داشتند وان عدم غفلت از کید دشمنان وضرورت هوشیاری جبهه مقاومت در برابر فتنه انگیزیهای جدید.
بررسی های میدانی وتعمق در راهبردهای عملیاتی آمریکا نشان می دهد که انها تمرکز خود را در افغانستان متمرکز نموده اند. انتقال بخشی از  نیروهای آمریکا از عراق به افغانستان وتمرکز ناتو در این کشور،تحولات افغانستان را به سمت ناپایداری ونا امنی سوق می دهد. رشد گروههای تکفیری وموفقیتهای نظامی این گروه در افغانسنان ،حکایت از توجه به این کشور است. وایران نباید از این مجموعه تحولات غفلت نماید.
باید بدانیم که پاکستان وافغانستان بستر لارم به لحاظ فکری برای رشد سلفی گری را دارد.حوره علمیه پیشاور مرکز رشد جریانات القاعده وطالبان بوده وهنوز هم این مراکز فعال بوده بوده وتغذیه کننده جریانات سلفی با پشتوانه دلا رهای عربستان وامارات متحده عربی است.
تشکیل هسته‌های عملیاتی داعش در افغانستان در حالتی اتفاق می‌افتد که با نگاهی به وضعیت فعالیت این تشکیلات تروریستی در افغانستان بخصوص در استان کتر باید بگوییم که «ولایت خراسان» در حال قوت گرفتن است و فعالیت‌ها و زایش هسته‌های عملیاتی آنها شیب صعودی به خود گرفته است این در حالی است که داعش از ماه گذشته اقدام به تهدید مستقیم جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه کرده که بهترین جغرافیا برای عزیمت به روسیه و انجام عملیات مناطق افغانستان و به طور کلی کشورهای همجوار با فدراسیون روسیه خواهد بودباید اضافه کنم کشورهای آسیای مرکزی مثل "ازبکستان""تاجیکستان""قرقیزستان""قزاقستان""ترکمنستان" که حیات خلوت "روسیه"هستند کشورهایی مستعد برای یارگری داعش هستند و روسیه باید برای این تهدید،تدبیر ویژه کند
در پایان همانطور که رهبری انقلاب در نامه به سردار سلیمانی هشدار دادند نباید از کید دشمنان غفلت کرد.

* استاد دانشگاه

 

آخرین بروز رسانی در شنبه, 04 آذر 1396 ساعت 09:38
 

افزودن نظر

کد امنیتی
تصویر جدید

JSG_SUPPORT