آمار سایت

بازدیدکنندگان : 7334392
ما 153 مهمان آنلاین داریم
اراده جدی برای واگذری شرکت های دولتی وجودندارد چاپ فرستادن به ایمیل
خبر
چهارشنبه, 02 بهمن 1392 ساعت 04:29
با روندی که در کشور وجود دارد تصدی گری دولت کاهش نیافته و کوچک سازی دولت هم محقق نشده و ناکارآمدی مدیریت دولتی در شرکت های دولتی هر روز بیشتر می شود./  برای نمایندگان ملاک و معیار درآمد شرکت های دولتی در بودجه نیست و باید طبق قانون حجم و اندازه شرکت های دولتی و خود دولت به تدریج کوچک شود

غرب آنلاین به نقل از ایرنا ˈˈعلی محمد احمدیˈاظهار کرد: بر اساس قانون دولت ها موظف هستند بودجه را به شکل شفاف و روشن به مجلس ارائه کنند و همچنین پیوستگی ردیف ها و نیز شفافیت آنها مشخص باشد، اما در این مورد چنین اتفاقی نمی افتد و سال به سال بر حجم بودجه شرکت ها و درآمدهای آنان افزوده می شود.
عضو کمیسیون تلفیق مجلس با بیان اینکه پنج هزار میلیارد ریال بودجه شرکت های دولتی در لایحه بودجه پیش بینی شده است، افزود: با روندی که در کشور وجود دارد تصدی گری دولت کاهش نیافته و کوچک سازی دولت هم محقق نشده و ناکارآمدی مدیریت دولتی در شرکت های دولتی هر روز بیشتر می شود.
نماینده مردم آبدانان، دره شهر، دهلران و بدره در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: برای نمایندگان ملاک و معیار درآمد شرکت های دولتی در بودجه نیست و باید طبق قانون حجم و اندازه شرکت های دولتی و خود دولت به تدریج کوچک شود و با وجود تاکید قانون و سیاست های اصل 44، شاهد بزرگ شدن دولتها هستیم که این موضوع مربوط به همه دولت ها می شود و باید به تدریج با کارشناسی و بررسی دقیق اجرا شود.
احمدی افزود: استدلال مقام های دولتی این است که برخی شرکت ها زیان ده هستند و برخی دیگر به بورس واگذار شده اما خریداری برای آنان وجود ندارد در حالی که در عمل باید به سمت خصوصی سازی برویم و این تجربه موفق از سوی برخی کشورهای همسایه مانند روسیه با شتاب و در حجم بزرگی اجرا شده و اجرای آن در کشور ما نیازمند عزم جدی است.
وی تاکید کرد: اراده جدی برای واگذاری شرکت های دولتی در کشور وجود ندارد و چالش اقتصاد ایران نیز همین موضوع است. 
این نماینده مجلس با اشاره به اینکه در سال جاری تاکنون سهام و اوراق مشارکت با استقبال رو به رو نشده است، بیان کرد: چسبندگی و تمایل مدیران به شرکت ها و نیز گروه های بالادست و هیات مدیره ها انگیزه برای واگذاری این بنگاه های بزرگ اقتصادی را کم رنگ کرده است.
عضو کمیسیون تلفیق مجلس با تاکید بر اینکه شرکت های دولتی باید به تدریج واگذار شود، افزود: بودجه محتاطانه در خصوص واگذاری و فروش اوراق بسته شده و با روند موجود اتفاق قابل توجهی در زمینه واگذاری ها، خصوصی سازی و کوچک سازی دولت رخ نمی دهد.
احمدی افزود: برخی شرکت ها به علت سود دهی حاشیه امنی برای دولتهاست و علاقه چندانی برای فروش آنها وجود ندارد اما باید به تدریج این موضوع اجرایی شود و ملاک قانون است و وزرا نمی توانند با یک نامه مقوله خصوصی سازی شرکت ها را ملغی کنند.
وی بیان کرد: واگذاری شرکت های دولتی در قالب برنامه ای دقیق و پایش شده، زمینه ساز شتاب و رونق اقتصادی در کشور می شود.

 

آخرین بروز رسانی در چهارشنبه, 02 بهمن 1392 ساعت 04:35
 

افزودن نظر

کد امنیتی
تصویر جدید

JSG_SUPPORT