آمار سایت

بازدیدکنندگان : 7334517
ما 128 مهمان آنلاین داریم
عشایر ایلام و مشکلات تمام نشدنی/ از نبود صنایع تبدیلی تا دلال بازی چاپ فرستادن به ایمیل
خبر
چهارشنبه, 27 آذر 1392 ساعت 05:07
سالانه بیش ازیک هزار و 570 تن پشم،هفت هزار و 900  تن گوشت قرمز و 470 تن روغن حیوانی در ایلام تولید می‌شود که دلالان به قیمت پایین آن را به خارج استان ارسال می‌کنند که ارزش تولیدات عشایر این استان را سالانه 280 میلیارد تومان که شامل تولیدات عشایر استان ایلام اعم از پشم، روغن، کشک، گوشت، شیر و صنایع دستی است.

 

به گزارش غرب انلاین به نقل از خبرگزاری تسنیم از ایلام، منطقه کوهستانى کبیرکوه در شرق و کوه مانشت در شمال، استان ایلام را به دو بخش ییلاقى و قشلاقى تقسیم کرده است.

بلندى‌هاى کبیرکوه محل ییلاق عشایر استان است و طوایف مستقر در ایلام زمستان را در مناطق غربى و جنوبى استان و در جلگه‌هاى مهران و دهلران مى‌گذرانند.

ایلات خزل، ملکشاهی، ارکوازی، شوهان، ایوان ، بدره ، میش خاص و کرد در استان ایلام زندگى مى‌کنند.

علاوه بر عشایر استان بخشى از ایلات ترکاشوند، جمیر، زوله از استان همدان و کرمانشاه و ایلات حسنوند از لرستان به مناطق قشلاقى این استان کوچ می کنند.

یکی از اقشار زحمت کش در استان ایلام عشایر کوچ رو هستند که با وجود نقش گسترده ای که در تولید محصولات دامی دارند اما حلقه مفقوده نبود صنایع تبدیلی اثر منفی بر زندگی آنها داشته و با وجود اینکه میزان تولیدات آنها در چند سال اخیر افزایش داشته ولی سطح درآمد آنان تغییر محسوسی نداشته است.

علی سلیمی سرپرست مدیریت امور عشایر استان ایلام اظهار کرد: صنایع تبدیلی و تکمیلی در توسعه فعالیت های عشایر نقش حیاتی دارند و گسترش این صنایع در ارزش افزوده، ایجاد اشتغال، کاهش ضایعات و توسعه صادرات محصولات کشاورزی حائز اهمیت است.

وی افزود: اکنون که دولت بر ایجاد مشاغل خانگی و زودبازده تاکید دارد، عشایر می توانند با فراهم شدن امکانات، با رنگ رزی و تبدیل پشم به الیاف و با کمک صنایع تبدیلی، صنایع دستی نظیر نمد، جاجیم، قالی، گبه، کلاش تولید کنند.

سرپرست امور عشایر استان ایلام تصریح کرد:نه هزار و 736 خانوار عشایر با یک میلیون و 400 هزار راس دام به صورت ییلاق و قشلاق زندگی عشایری دارند و اکنون حدود 70 درصد فرآورده‌های دامی این استان توسط دلالان از ایلام خارج می شود و این مساله باعث متضرر شدن دامداران می‌شود.

وی گفت: سالانه بیش ازیک هزار و 570 تن پشم،هفت هزار و 900  تن گوشت قرمز و 470 تن روغن حیوانی در ایلام تولید می‌شود که دلالان به قیمت پایین آن را به خارج استان ارسال می‌کنند که ارزش تولیدات عشایر این استان را سالانه 280 میلیارد تومان که شامل تولیدات عشایر استان ایلام اعم از پشم، روغن، کشک، گوشت، شیر و صنایع دستی است.

سلیمی با بیان اینکه ایجاد صنایع تبدیلی در استان ایلام یکی از سودمند ترین ارتباطات بین دو بخش صنعت و کشاورزی و دامداری عشایر است که آن را مقوله ای  مثمر ثمر دانسته که قادر است از میزان بیکاری های دائمی و فصلی در مناطق مختلف استان را کاهش دهد .

وی افزود: ایجاد صنایع تبدیلی در استان ایلام همچنین زمینه مناسب جهت توسعه مناطق مختلف استان را فراهم آورده و به افزایش تولیدات عشایر، بهره وری، ایجاد فرصت های شغلی، تأمین نیازهای اساسی، پیوند با دیگر بخش های اقتصادی و کاهش نابرابری های منطقه ای منجر می شود.با احداث صنایع تبدیلی در استان می توان از یک محصول به شیوه های مختلف استفاده کرد و حجم تولیدات را افزایش داد.

سرپرست امور عشایر استان ایلام تصریح کرد:اکنون بیشتر فرآورده‌های دامی این استان توسط دلالان از ایلام خارج و این مسأله باعث متضرر شدن دامداران می‌شود عشایر استان مجبورند به دلیل نبود صنایع تبدیلی و مراکز خرید، فرآورده‌های دامی خود را به قیمت بسیار پایین به دلالان بفروشند.

وی گفت: یکی از فاکتورهای اساسی که سال هاست در بسیاری از کشور های جهان و در بسیاری از استانهای کشور در بخش های مختلف مورد توجه جدی است استقرار صنایع تبدیلی در کنار تولید کنندگان مواد خام است.

سلیمی عنوان کرد: در سال 92 با توجه به اینکه برنامه ریزی گسترده برای تولید فرآورده های دامی و محصولات عشایر در استان ایلام در حال اجرا است، بدون وجود صنایع تبدیلی حجم بالایی از این محصولات به شکل فله ای به بازار استان وارد می شوند.

آخرین بروز رسانی در چهارشنبه, 27 آذر 1392 ساعت 05:13
 

افزودن نظر

کد امنیتی
تصویر جدید

JSG_SUPPORT