آمار سایت

بازدیدکنندگان : 7334309
ما 65 مهمان آنلاین داریم
جمعی از مردم ایلام:راهها،عوامل بازدارنده استان برای دستیابی به توسعه چاپ فرستادن به ایمیل
خبر
دوشنبه, 11 شهریور 1392 ساعت 06:19
محمدکریم ویسی/ کمبود پرواز هوايي، نداشتن خطوط ريلي و راه مناسب مهمترين عامل بازدارنده استان براي دستيابي به توسعه همه جانبه است. استان ايلام جزء معدود استانهاي كشور است كه در حال حاضر حتي يك متر بزرگراه ندارد./سهم استان ایلام از آزاد راه و جاده های دوبانده در حد صفر است و فرودگاه ایلام بدلائلی نیز با وجود روزانه دو پرواز توسط هواپیمای100 نفر جوابگوی مردم استان نیست و هنوز نیز اقدامی برای خط ریلی استان انجام نشده که این موضوعات باعث شده که این استان از لحاظ توسعه در زمینه های مختلف محروم بماند.

 

توسعه حمل و نقل در زمینه های مختلف اعم از زمینی، هوایی و ریلی برای استان ایلام حیاتی است و این موضوع می تواند در توسعه همه جانبه این دیار مرزی نقش اساسی ایفاء کند.
کمبود پرواز هوايي، نداشتن خطوط ريلي و راه مناسب مهمترين عامل بازدارنده استان براي دستيابي به توسعه همه جانبه است. استان ايلام جزء معدود استانهاي كشور است كه در حال حاضر حتي يك متر بزرگراه ندارد.
دغدغه اصلی مردمان این دیار توسعه همه جانبه راههای ارتباطی استان ایلام است که متاسفانه تاکنون این مهم نه تنها محقق نشده بلکه مشکلاتی را برای سرمایه گذاران نیز فراهم کرده است.
استان ایلام چندسالی است که به واسطه عدم استاندارد بودن راههای ارتباطی به ناحق کلمه نامبارکی بنام"محرومیت" را به یدک می کشد این در حالی است که داشته های خدادادی آن به وفور پیدا می شود و این پسوند بدلائل عدم توسعه زیرساختها سالهای سال است که دنباله رو این دیار مرزی شده است.
سهم استان ایلام از آزاد راه و جاده های دوبانده در حد صفر است و فرودگاه ایلام بدلائلی نیز با وجود روزانه دو پرواز توسط هواپیمای100 نفر جوابگوی مردم استان نیست و هنوز نیز اقدامی برای خط ریلی استان انجام نشده که این موضوعات باعث شده که این استان از لحاظ توسعه در زمینه های مختلف محروم بماند.
یکی از شهروندان ایلامی گفت: در حال حاضر روزانه دو پرواز در ایلام انجام می شود که تعدادی از صندلی های آن رزو شده می باشد و برای تهیه بلیط برای تهران و یا بالعکس بایستی هفته ها صبر کرد که این موضوع نمی تواند کمک شایانی به توسعه همه جانبه ایلام کند.
رحیمی افزود: این تعداد پرواز فقط برای مدیران استان،کارکنان پروازی پالایشگاه و یا دانشگاهها و غیره مناسب است و در کنار آنها تعدادی از مردم عادی نیز سفر می کنند ولی در مجموع نمی تواند نیاز مردم استان را مرتفع کند.
یکی دیگر از شهروندان ایلامی گفت: چند روز متوالی اسمم را لیست رزو مسافران پرواز ایلام قرار دادند بعد از گذشت یک هفته نتوانستم موفق به تهیه بلیط شوم به ناچار  به وسیله اتوبوس به تهران سفر کردم حال چگونه سرمایه گذاری حاضر است این همه مشکلات را تحمل کند.
"میرحسین احمدی" افزود: برای توسعه سرمایه گذاری در استان نیازمند توسعه راههای زمینی، هوایی و ریلی است که متاسفانه ایلام از این حیث محروم است و نیازمند توجه ویژه برای توسعه زیرساختها است.
وی اظهار داشت: از آنجائیکه مرز بین المللی مهران در استان ایلام قرار دارد و همچنین افزایش زائران عتبات عالیات به کشور عراق و بالعکس، این استان نیازمند توسعه راههای زمینی، هوایی و ریلی است که می طلبد مسئولان استان نظرات خود را برای ین مهم معطوف کنند.
معاون راهسازی اداره کل راه وشهرسازی استان ایلام در گفتگویی اختصاصی با خبرنگار روزنامه ایران در استان با اشاره به اینکه اصلاح کلیه راههای ارتباطی استان در دست مطالعه است،گفت: این موضوع نیازمند اعتبارات کافی می باشد که با توجه به جمعیت کم استان جوابگو نیست.
مهندس"نوراله دلخواه" با بیان اینکه اعتبار فراخور جمعیت، ظلم مضاعفی به مردم ایلام است،افزود:از آنجائیکه استان ایلام در بن بست جغرافیایی قراردارد و جاده های آن خشن و کوهستانی است برای اینکه هم ردیف متوسط جاده های استانهای همجوار و بطور کلی حد متوسط کشوری برسد می بایست اعتبارات راهسازی را به 4 برابر افزایش دهند.
وی اظهار داشت: مسیر ایلام، صالح آباد و مهران دارای 304 کیلومتر راه است که ارتباط این استان با استان خوزستان هموار می کند تاکنون 88 کیلومتر آن اصلاح شده و مابقی بدلیل کمبود اعتبارات تاکنون انجام نشده است.
وی با اشاره به اینکه راه ارتباطی ایلام به دره شهر و آبدانان حدود 122 کیلومتر است که تاکنون62 کیلومتر آن اصلاح شده است،ادامه داد: مشکل راههای ارتباطی استان با اعتبارات قطره چکانی حل نمی شود و برای رفع مشکلات این حوزه می بایست مسئولان به صورت ویژه وارد عمل شوند.
معاون راهسازی اداره کل راه وشهرسازی استان ایلام تصریح کرد: جاده دسترسی مهران به مرز 11 کیلومتر می باشد که باند رفت آن تکمیل شده و باند برگشت آن با 70 درصد پیشرفت فیزیکی در حال اجرا می باشد.
دلخواه خاطرنشان کرد: جاده ارتباطی ایوان تا سراب 8 کیلومتر می باشد که دو کیلومتر 4 بانده آن به بهره برداری رسیده و6 کیلومتر باقیمانده در دست اقدام قرار دارد که این در حالی است جاده دسترسی استان ایلام به اسلام آباد غرب و قصر شیرین و یا دیگر مناطق دیگر بیش از 80 کیلومتر است که از این مسیر انجام می شود.
معاون راهسازی اداره کل راه وشهرسازی استان ایلام گفت: 24 کیلومتر راه اصلی چهار بانده شامل دو باند رفت و دو باند برگشت از میدان ارغوان شهر ایلام تا دو راهی کارخانه سیمان در دست اقدام می باشد و این در حالی استان که فاصله بین ایلام و کرمانشاه رفت و برگشت بیش از400 کیلومتر است که این اعتبارات نمی تواند نیاز استان را فراهم کند.
دلخواه با اشاره به اینکه استان ایلام در بن بست جغرافیایی قرار دارد و نیازمند تامین اعتبار ویژه برای توسعه راههای زمینی است،افزود:با اعتبارات کنونی مشکلات راههای اصلی و فرعی استان ایلام حل نمی شود و می بایست مسئولان ذیربط با تخصیص اعتبارات ویژه مشکلات راههای استان را حل کنند.
مسئول روابط عمومی فرودگاه شهدای ایلام در این خصوص گفت: از آنجائیکه زائران کشور همسایه عراق از طریق مرز بین المللی مهران به قصد زیارت به کشورمان سفر می کنند و از این دو پرواز ایلام استفاده می کنند از اینرو پروازهای کنونی استان جوابگوی مردم استان نمی باشد .
"جواد فلاحی" افزود: علاوه بر زائران،کارکنان پروازی پالایشگاه گاز، پتروشیمی و اساتید دانشگاههای ایلام و غیره نیز صندلیهایی برای خود رزو می کنند و مردم عادی که برای تهیه بلیط به آژانسها مراجعه می کنند با مشکلاتی روبرو می شوند که برای رفع این می بایست شرکتهای هوایی تعداد پروازهای این استان را افزایش دهند .
وی با اشاره به اینکه فرودگاه شهدای ایلام بصورت شبانه روزی آماده همکاری با شرکتهای هوایی می باشد، اظهار داشت: کار فرودگاه ایلام افزایش پرواز نیست و می بایست شرکتهای هوایی برای توسعه همه جانبه استان با همکاری مسئولان ارشد استان پروازهای کنونی را افزایش دهند تا از این طریق مشکلات حوزه هوایی حل شود.
مسئول روابط عمومی فرودگاه شهدای ایلام تصریح کرد: فرودگاه شهدای ایلام از لحاظ تجهیزات جزء فرودگاههای برتر کشور است ولی افزایش پروازها منوط به مساعدت شرکتهای هواپیمایی است.
فلاحی با اشاره به اینکه پروازهای کنونی جوابگوی مردم استان ایلام نیست،خاطرنشان کرد: عوامل توسعه استان افزایش پروازها، اصلاح راههای ارتباطی و احداث خطوط ریلی استان است که در صورت مساعدت مسئولان محقق خواهد شد.آخرین بروز رسانی در دوشنبه, 11 شهریور 1392 ساعت 06:21
 

افزودن نظر

کد امنیتی
تصویر جدید

JSG_SUPPORT