آمار سایت

بازدیدکنندگان : 7334533
ما 86 مهمان آنلاین داریم
شورای شهر ایلام (قفل ها و کلید ها) چاپ فرستادن به ایمیل
خبر
دوشنبه, 28 مرداد 1392 ساعت 09:54
محمد رضا جعفریان*    

 

مشارکت و حضور مردم در مدیریت شهر و روستا از مهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است که تا زمان ریاست جمهوری سیدمحمد خاتمی به فراموشی سپرده شده بود .دولت اصلاحات با عملی شدن این رکن مهم تصمیم گیری در سراسر کشور موجی از شور و نشاط و امید به فضای خانه و کاشانه و کوچه و بازار بخشید.

اینکه ماحصل سه دوره قبل این شوراها برای پیشبرد آرمانهای زندگی مدرن شهری تا چه حد موفق بوده است نیاز به مطالعه و بررسی و ارزیابی دقیق علمی دارد .عملکرد این شورا از شهری به شهر دیگر و از فرهنگی به فرهنگ دیگر کاملاً متفاوت و متنوع بوده است . در استان ایلام نیز این مسئله وابسته به پارامترها و معیارهای متعدد بوده به طوری که در برخی شهرستانها و بخشها و روستاها نتیجه فراتر از انتظار بوده و در برخی نقاط دیگر تغییر محسوسی در روند مطلوب تصمیم گیری و برنامه ریزی ایجاد نشده است .

آنچه که در 3 دوره عمر این شورا در شهرستان ایلام مورد بررسی قرار می گیرد ، پاسخگوی انتظارات شهروندان نیست ، نهادی که می توانست و می تواند گره گشای معضلات فراوان زندگی شهری در ایلام باشد امروز و در آستانه شروع به کار چهارمین دوره با مشکلات عدیده ای روبروست اولین چالش در شوراهای قبلی عدم همگونی و هماهنگی منتخبان مردم بدلیل عدم حضور احزاب و تشکل های مدنی می باشد که ترکیبی از افراد متخصص و غیر متخصص با برنامه و بی برنامه به شورای شهر راه یافتند که شاخصه اصلی آنها وابستگی به ایل،قوم و طایفه مشخص بوده است.

از لحاظ گرایشات سیاسی نیز کمتر سنخیت و هماهنگی میان اعضای شورا وجود داشته است.دومین نکته مهم در هدف و برنامه منتخبان شورای شهر می باشد.اصولاً بسیاری از اعضاء این مکان را وسیله ای برای مطرح شدن در

لایه های بالاتر قدرت و کسب درجه های مقام و پست بالاتر دیده اند و فاقد برنامه و راهکارهایی جهت بهبود زندگی شهری بوده اند.

عدم تناسب اختیارات منتخبان و خواسته های شهروندان ،عدم دارا بودن شرایط لازم علمی،تجربه،تخصص و بعضاً تعهد اعضا و عدم هماهنگی میان شورا و مدیران اجرایی دولت و... باعث ناکارآمدی شورا و سرخوردگی شهروندان ایلامی از این نهاد ارزشمند مدنی گردیده است.

امروز که کمتر از یک ماه تا آغاز به کار چهارمین دوره این شورا باقی مانده است،لازم است اعضای بزرگوار این مجموعه با بررسی نقاط ضعف و قوت دوره های گذشته ،گام های عملی و موثر برای رفع مشکلات و معضلات شهرمان بردارند. باید دانست که:

ü  شورای شهر محل منازعات،صف بندیها و جناح بازیهای سیاسی ،قومی و قبیله ای نیست بهتر است به دور از این موضوعات دست و پاگیر و چالش برانگیز، اولویت اصلی اعضا بر زندگی بهتر و مشکلات کمتر شهروندان تعیین گردد.

ü  با استفاده از همراهی مشاوران و متخصصان،معضلات و مشکلات فعلی دسته بندی و مشخص گردیده و راهکارهای علمی و عملی برای مرتفع شدن آنها مشخص گردد.

ü در انتخاب شهردار که مهمترین مرجع مدیریت شهریست ،مطالعه و بررسی جامع و کامل بعمل آید.تعیین شهردار قدرتمند و توانمند کلید حل بسیاری از قفلهای شهر ایلام است.هماهنگی و تعامل شهرداری با سایر نهادهای مرجع دستیابی به اهداف را تسریع خواهد نمود.

ü درایت در تصمیم گیری ها و همراهی با دولت جدید، موانع و مشکلات موجود را سریعتر از پیش راه بر خواهد داشت. تشکیل کارگروه های تخصصی و علمی و استفاده از نتایج این مطالعات در دراز مدت آثار مثبت فراوانی در مدیریت بهتر شهری دارد.

ü

*به اعتقاد نگارنده اصلی ترین برنامه ها و اولویت ها برای مدیریت شهر ایلام عبارتند از :

 

امروزه زندگی شهروندان ایلامی پر از یأس و دلمردگی و افسردگی است. گرچه عوامل و پارامترهای فراوانی در این بحران بزرگ سهیم اند، اما نباید نقش شهرداری ها و شورای شهر را نادیده انگاشت. بایستی تصور و نگاه موجود در خصوص این ارکان مهم تغییر یابد. مدیریت شهری فقط ساخت و ساز و اداره فضاهای فیزیکی نیست. ایجاد روحیه امید، نشاط و شادی از وظائف مهم شهرداری هاست که امید است همزمان و همراه با دولت تدبیر و امید، موجی از امیدواری در شهر ایجاد گردد.

 

 

1. ترافیک در شهر ایلام به معضلی دست و پاگیر تبدیل شده است. عرض کم خیابان ها، تراکم بیش از حد اماکن اداری، تجاری، پزشکی و ... در مرکز شهر، عدم وجود پارکینگ های مناسب باعث مختل شدن عبور و مرور در سطح شهر گردیده است. هر برنامه و راهکاری برای رفع این معضل بایستی با دقت و به دور از تصمیم گیری های آنی و هیجانی صورت پذیرد. استفاده از الگوهای مشابه در سایر شهرها می تواند ما را در حل این مسأله یاری بخشد.

2. سیمای ظاهری شهر ایلام نه به شهر باستانی و قدیمی شبیه است و نه به یک شهر مدرن و جدید شباهت دارد. ساخت و سازهای عجولانه، عدم مطالعه و برنامه ریزی منسجم، عدم توجه به نظرات مشاوران و معماران،فضایی ناهمگون و غیر جذاب از شهرمان ساخته است.انتقال و تفکیک فضاهای فیزیکی که جای فعالیت آنها در مرکز شهر نیست(به عنوان مثال تعمیرگاههای وسایل نقلیه در خ رسالت و...)و ساماندهی آنها در اطراف شهر کمک فراوانی به تغییر فضای ظاهری شهر خواهد نمود.

3.  حاشیه نشینی در شهر ایلام به سرعت در حال افزایش است.بخش عمده ای از جامعه فقیر و تهیدست به زندگی در حاشیه شهر عادت کرده اند.معضلات و بحرانهای این زندگی نامیمون دیر یا زود تمام شهر را فرا خواهد گرفت.به این موضوع بایستی به دیده یک بحران جدی نگریست.

4. گویی شهر ایلام با فضای سبز بیگانه است.نسبت فضای سبز در شهر ایلام قابل مقایسه با استانداردهای کشوری هم نیست.زندگی پیچیده امروزی نیاز جدی به فضای آرامش بخش و با نشاطی دارد،حذف این فضاهای حیاتی از زندگی شهری کار شایسته ای نیست.عجیب تر آنکه ایلام جزء معدود شهرهایی است که فاقد یک سراب و پارک طبیعی می باشد.در کنار فضاهای سبز ،احداث سالنهای ورزشی سرپوشیده و سرباز و اماکن فرهنگی کمک شایانی به تغییر روحیه شهروندان خواهد داشت.

5.  آموزش یکی از ارکان توسعه زندگی امروزی بشر می باشد.این اصل مهم در مدیریت شهری ایلام فراموش شده است.با راه اندازی کارگاههای مختلف آموزش های اجتماعی و همگانی می توان به ارتقاء فرهنگ شهری کمک نمود.راه اندازی فرهنگ سراها،مراکز آموزشی محله ها،مساجد و... در آموزش همگانی موثر و مفید خواهد بود.

6.  شهرداری می تواند به جذب گردشگر در شهر ایلام کمک نماید.مسیرهای ورودی و خروجی به شهر ایلام ،احداث اماکن رفاهی ،بهداشتی معرفی و تشویق مردم به حضور در اماکن تاریخی ،سرمایه گذاری در این امر مهم می تواند به بهبود این موضوع کمک نماید.شهر ایلام زمینه حضور فعال کاروانهای راهیان نور،علاقمندان به فرهنگ جبهه و جنگ،مسافران و زائران عتبات عالیات و... را داراست.

7. احداث مسکن مهر گرچه به توسعه کمی فضاهای فیزیکی کمک نموده ،اما به دلیل عدم مطالعات این نوع زندگی در شهری مانند ایلام که کمتر سابقه آپارتمان نشینی داشته است به قفلهای مدیریت شهری در ایلام افزوده است.شورای شهر و شهرداری بایستی از هم اکنون در اندیشه حل معضلات زندگی شهروندان در این اماکن باشند.

* - عضو هیات علمی دانشگاه

 

آخرین بروز رسانی در سه شنبه, 16 مهر 1392 ساعت 07:07
 

افزودن نظر

کد امنیتی
تصویر جدید

JSG_SUPPORT