آمار سایت

بازدیدکنندگان : 7334300
ما 56 مهمان آنلاین داریم
خزان زودرس سوسن گل در ایلام چاپ فرستادن به ایمیل
خبر
سه شنبه, 24 اردیبهشت 1392 ساعت 11:58
محمدکریم ویسی


خیلی ها در ایلام او را گل شرمگین می خوانند. برای برخی دیگر سوسن گل است و برای آنانکه به نام علمی می خوانندش" لاله واژگون" و همه اینها خطاب به گلی است با گلبرگهای سرخ اما باژگونه که بومی زاگرس است و سالهاست با نخستین روزهای بهار مهمان دشتهای کوهستانی منطقه می شود.
زیبایی خیره کننده این گل که روزگاری در همه کوهپایه های زاگرس به چشم می خورد به گونه ای است که پای آن را به افسانه ها و اساطیر نیز گشوده است. بر اساس داستانهای اساطیری این گل حاصل اشک دختری به نام سوسن است که بر جنازه معشوق کشته شده خود می گرید.
لاله واژگون البته در سالهای اخیر علاوه بر عزاداری برای معشوق اش عزادار و شرمگین همنژادانش بوده که بر اثر خودخواهی و بی خیالی بسیاری از مردم کم کم می رود تا به طور کلی از دامنه های زاگرس دامن کشیده و به جرگه خاطره های نه چندان دور دیگر ساکنان منقرض شده این رشته کوه بپیوندد.
در سالهای اخیر بر اساس گفته های کارشناسان چیدن زودهنگام این گل سبب شده است نسل آن در خطر انقراض قرار گرفته و شاید دیرزمانی نپاید که دیگر از گلبرگهای سرخ و شرمگین سوسن گل در ایلام نشانی نباشد.
اکنون در آستانه دومین فصل سال برخی از دشتهای کوهستانی مناطقی همچون مانشت و قلارنگ در خود آخرین گلهای لاله واژگون را در آغوش گرفته اند و اگر در خصوص خطرات و تهدیدهای انسانی بر علیه این گونه گیاهی زیبا در ایلام به مردم اطلاع رسانی نشود سالهای آینده ایلام در بهار بی حضور این گونه سپری خواهد شد.
معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست استان ایلام در این خصوص گفت:لاله های واژگون یکی از گونه های مهم و حائز اهمیت استان ایلام است که هم از لحاظ زیبایی شناسی و هم از گونه های نادر است که بدلیل عوامل طبیعی و انسانی در معرض انقراض قرار گرفته است.
" غلامرضا ابدالی"در گفتگویی اختصاصی با ما افزود:در مناطقی در استان ایلام همچون کبیرکوه،مانشت، قلارنگ با توجه به اینکه دارای ارزشهای زیستی و محل رویشگاه این گونه نادر است بعنوان مناطق حفاظت شده اعلام شده است.
وی اظهار داشت: با توجه به اهمیت موضوع هرگونه تخلفی از نظر حیات وحش و گونه های گیاهی در این مناطق صورت گیرد به شدت با افراد خاطی برخورد خواهد شد و افراد تحویل مراجع قضایی می شوند.
وی تصریح کرد:عوامل تهدید این گونه های نادر گیاهی خشکسالیهای متوالی،ریزگردها، چرای دام و کندن آنها توسط مردم است که دولت باید برای جبران این مشکلات برنامه های مدونی تدوین کند که از انقراض این گونه گیاهی نادر جلوگیری کند.
وی با اشاره به اینکه این گونه گل زیبایی منحصر به فردی در برخی از مناطق ایلام ایجاد کرده است از مردم خواست برای جلوگیری از انقراض این گیاه و دیگر موارد مشابه هرگونه تخلف را به محیط زیست ایلام اعلام کنند.
معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست استان ایلام خاطرنشان کرد:آحاد مختلف جامعه باید با فرهنگ سازی و حفاظت از طبیعت،آینده را برای نسل آتی به یادگار بگذارند.
همچنین مسئول روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی استان ایلام گفت: لاله واژگون در تعداد محدودی در استانهای کشور از جمله لرستان،کهگیلویه و بویر احمد، شیراز و ایلام رشد می کند و گونه ای منحصر به فرد است و تاثیر بسزایی در جذب توریست و زیبایی طبیعت دارد نیاز است که فرهنگ سازی گسترده ای در زمینه حفظ،توسعه این گیاه دارویی بعمل آید.
"علیرضا صابری" افزود: منابع طبیعی استان با توجه به نزدیک بودن محل رویشگاه به شهر ایلام اقدامات گسترده ای از جمله نصب بنر در محل رویشگاه، بازدید روزانه و مستمر اکیب های حفاظتی از محلها، بستن جاده های دسترسی در چندین نوبت، کشت پیاز لاله های واژگون در محلهای حفاظت شده و کشت آزمایشی آن در خزانه انجام داده است.
وی اظهار داشت: اگر افرادی به صورت عمده از این گیاه نادر بچینند منابع طبیعی با آن آنها برخورد شدید خواهد کرد و تحویل مراجع قضایی می گردند.
وی تصریح کرد: مسئولان استان از جمله استاندار و نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام و دیگر مسئولان ذیربط در خصوص لاله های واژگون بسیار به مردم توصیه کرده اند و خواستار فرهنگ سازی آن شدند.
وی خاطر نشان کرد: مردم استان ایلام همواره یار و حامی طبیعت هستند و در حفاظت از منابع طبیعی استان بعنوان همیاران طبیعت از این گیاه نادر نیز حفاظت خواهند کرد.

آخرین بروز رسانی در دوشنبه, 13 خرداد 1392 ساعت 08:05
 

افزودن نظر

کد امنیتی
تصویر جدید

JSG_SUPPORT