آمار سایت

بازدیدکنندگان : 7334496
ما 108 مهمان آنلاین داریم
چرا میوه در ایلام از تهران گرانتر است؟علت گرانی میوه و سبزیجات، کمبودعرضه است چاپ فرستادن به ایمیل
خبر
دوشنبه, 19 فروردین 1392 ساعت 03:57
مقایسه قیمت میوه و سبزیجات در ایلام به نسبت میادین میوه و تره بار شهرهای بزرگ نشان می دهد که در اغلب موارد نزدیک به 50 درصد و در برخی اقلام بیش از 60 و 70 درصد این قیمتها در ایلام بالاتر از میادین میوه و تره بار شهرهای بزرگ است، مثلاً در حالی که هر کیلو گوجه گلخانه ای در تهران 2700 تومان و گوجه درجه یک در اصفهان 3500 است قیمت گوجه در ایلام 6 هزار تومان است. /مدیر کل تعزیرات حکومتی گفت: تا کنون در این زمینه تخلفی به ما گزارش نشده و دلیل عمده این گرانی کمبود در شبکه توزیع است.

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه ایلام، مقایسه قیمت میوه و سبزیجات در ایلام به نسبت میادین میوه و تره بار شهرهای بزرگ نشان می دهد که در اغلب موارد نزدیک به 50 درصد و در برخی اقلام بیش از 60 و 70 درصد این قیمتها در ایلام بالاتر از میادین میوه و تره بار شهرهای بزرگ است، مثلاً در حالی که هر کیلو گوجه گلخانه ای در تهران 2700 تومان و گوجه درجه یک در اصفهان 3500 است قیمت گوجه در ایلام 6 هزار تومان است.

پرتقال مجلسی در میادین میوه و تره بار تهران 1490 تومان و پرتقال تامپسون در اصفهان 2 هزار و 400 تومان است هر کیلو پرتقال متوسط در ایلام به 5 هزار تومان به فروش می رسد.

حبیبیان از میوه فروشان شهر ایلام در خصوص دلایل گرانی قیمت گوجه به ایسنا گفت: ترافیک سنگین جاده ای مانع رسیدن سریع و به موقع گوجه تولید بندرعباس می شود و به همین دلیل در ایام نوروز گوجه به قیمت های 4، 5 و 6 هزار تومانی به فروش رسیده است.

ع.رحیمی شهروند ایلامی نیز خاطر نشان کرد: میوه دولتی ارائه شده جوابگوی نیاز مردم نبود و در بسیاری از روزهای نوروز محلهای عرضه میوه به نرخ دولتی تعطیل بودند و یا در صورت باز بودن میوه موجود نبوده و به همین دلیل در موارد نادری که این مراکز به عرضه میوه می پرداختند شاهد صفهای طولانی بودیم.

“موسی فاطمی” نایب رئیس اتحادیه میوه و تره بار ایلام گفت: گرانیهای اخیر ناشی از کمبود عرضه است و البته هر سال ما شاهد رخ دادن این پدیده در ایام عید نوروز هستیم.

وی ضمن اشاره به این که میدان میوه و تره بار ایلام از نظر فضای فیزیکی محدود و فاقد امکانات سردخانه ای است افزود: اگر ما به امکانات سردخانه ای دسترسی داشته باشیم می توانیم برای چنین ایامی برنامه ریزی کرده و متناسب با بازار مصرف احتیاجات شهروندان رافراهم نمائیم.

فاطمی تأکید کرد: به عنوان نمونه ما امسال 310 تن پرتقال با قیمت دولتی توزیع نمودیم در صورتی که نیاز مردم حداقل سه برابر این میزان بود. به همین دلیل مردم برای رفع نیاز میوه را به قیمت آزاد خریداری کردند.

مدیر کل تعزیرات حکومتی گفت: تا کنون در این زمینه تخلفی به ما گزارش نشده و دلیل عمده این گرانی کمبود در شبکه توزیع است.

“فرشید زرگوش” ضمن اشاره به اینکه در صورت مشاهده تخلف با متخلفان برخورد قانونی صورت می گیرد افزود: البته مشکل گرانی تنها با نظارت و مجازات حل نمی شود و اگر مجازات تنها 10 درصد موثر باشد 90 درصد مابقی به شبکه تولید و توزیع باز می گردد.

 

آخرین بروز رسانی در دوشنبه, 19 فروردین 1392 ساعت 03:58
 

افزودن نظر

کد امنیتی
تصویر جدید

JSG_SUPPORT